|
Zasobnik |
|
|
|
Bajek Świat |
|
| Scenariusz zajęć
Temat: "Bajek Świat" - pobudzanie dzieci do aktywności podczas różnorodnych
działań
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Roguska
Grupa: 4 - latki
Cele ogólne:
- Utrwalenie znajomości popularnych bajek dla dzieci ( "Jaś i Małgosia", "Czerwony Kapturek", "Królewna Śnieżka", "Brzydkie kaczątko", "O rybaku i złotej rybce")
- Rozwijanie mowy
- Rozwijanie wyobraźni dziecięcej, oraz inspirowanie ich do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej.
- Rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami.
- Wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w zajęciach, zachęcanie do działania.
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Potrafi nazwać i rozpoznać rekwizyty pochodzące z bajek i przyporządkować je do określonych bajek
- Wymienia kilku bohaterów znanych bajek.
- Poprawnie rozwiązuje zagadki dotyczące bohaterów bajek.
- Zgodnie współdziała w grupie.
- Stosuje zwroty grzecznościowe wobec kolegów i koleżanek, oraz wobec gości odwiedzających przedszkole.
- Jest aktywne i chętne do działania.
Metody pracy:
- słowna (zagadki, wypowiedzi dzieci)
- oglądowa (rekwizyty, ilustracje, prace plastyczne "Zamki" wykonane wcześniej przez dzieci)
- czynna - zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce, elementy pedagogiki zabawy, elementy koncepcji C. Orffa, burza mózgów, zagadki, elementy techniki dramy
Formy pracy:
- z całą grupą
- indywidualna
- zespołowa
Środki dydaktyczne: rekwizyty (jabłko, jajko, piernik, kapelusz i buty, wędka, czerwony kapturek i koszyczek, smok), prace plastyczne wykonane wcześniej przez dzieci na dużych arkuszach szarego papieru "Zamki", korony z papieru, kapelusze dla czarownic, opaski na głowę dla smoków i dla rycerzy płyta CD z muzyką
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Witam was zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty raz, dwa, trzy
2. "Świat Bajek"
Nauczyciel proponuje dzieciom przeniesienie się do Świata Bajek. Ktoś głośno puka do drzwi, nauczyciel otwiera, a tam skrzynia skarbów, dzieci wnoszą ja do środka
- próba domyślenia się, co jest w środku
- próba domyślenia się, skąd skrzynia się wzięła w przedszkolu i kto pukał do drzwi
- otwarcie pudła za pomocą zaklęcia (dzieci proponują zaklęcie)
3. Rozwiązywanie zagadek dotyczących bajek i ich bohaterów:
"Jaś i Małgosia" - pierniki
"Królewna Śnieżka" - jabłko
"Czerwony Kapturek" - koszyczek, czerwony kapturek
"O rybaku i złotej rybce" - wędka
"Szewczyk dratewka" - smok
"Brzydkie kaczątko - jajko
Odgadywanie, z jakich bajek pochodzą rekwizyty i przyporządkowanie ich do ilustracji. Następnie włożenie ich do skrzyni
4. "Zamki" - nauczyciel stwierdza, że skoro dzieci tak wspaniale znają bajki, to mogą się przenieść do Świata Bajek. Wspólnie wymyślają zaklęcie (nauczycielka zakłada na głowę czarodziejski kapelusz, dzieci zamykają oczy) i czarują. Otwierają oczy i są już w Świecie Bajek. Dzieci opisują zamki i określają, kto w nich może mieszkać. Decydują, w którym zamku chciałyby mieszkać:
I Zamek Królewski
II Zamek Smoków
III Zamek Rycerski
IV Zamek Czarodziejski
Dzieci dzielą się na grupy, siadają przy wybranym przez siebie zamku. Przy każdym zamku jest pudełko (korony, kapelusze, opaski z obrazkiem ognia, hełmy). Dzieci otwierają pudła i zakładają znajdujące się w nich elementy garderoby.
5. Zabawa ruchowo - naśladowcza "Jestem..."
Dzieci demonstrują sposób poruszania się postaci, którymi są w Świecie Bajek
(smoki, rycerze, królewny i królowie, czarownice i czarownicy)
6. Przydzielenie zadań mieszkańcom poszczególnych zamków
I Zamek Królewski - ułożenie korony z nakrętek od butelek według wzoru (nakrętki - drogocenne kamienie)
II Zamek Rycerski - ustawienie murów obronnych z dużych klocków (według wzoru)
III Zamek Smoków - ćwiczenia oddechu (wdmuchiwanie piórek przez papierową rurkę do obręczy)
IV Zamek Czarodziejski - ułożenie puzzli o tematyce bajkowej
Oglądanie przez dzieci i nauczyciela efektów pracy wszystkich grup. Nagradzanie zespołów za wykonanie zadań brawami. W nagrodę za wykonanie zadań nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci na bal.
7. "Bal" - zabawa muzyczno- ruchowa
Zespoły wiążą koła i idą przy muzyce. Na sygnał nauczyciela koła rozłączają się i każdy tańczy sam. Na ponowny sygnał dzieci znowu wiążą koła (kilka powtórzeń).
8. "Orzeszki" - ewaluacja zajęć
Dzieci, którym podobały się zajęcia wrzucają orzeszek do słoja z uśmiechniętą buźką, dzieci, którym zajęcia się nie podobały wrzucają orzeszek do słoja z buźką smutną.
Opracowała agnies06 |
|
|
|
|
Komentarze |
|
|
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
| |
|
Dodaj komentarz |
|
|
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
| |
|
|
Logowanie |
|
|
Prawo |
|
|
Księgarenka |
|
|
Relaks |
|
|
Aktualnie online |
|
|
· Gości online: 6
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 59,897
· Najnowszy użytkownik: dorissosw
| |
|